antenta satelitarna

Ustawianie anten satelitarnych – samemu czy z instalatorem?

Właściwie ustawiona antena satelitarna pozwala na odbieranie programów satelitarnych z całego świata. Jak zainstalować antenę satelitarną? Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy instalatora.

W miejscach, w których nie można korzystać z telewizji kablowej, to telewizja satelitarna pozwala na dostęp do setek różnych programów nadających po polsku i w innych językach. Programy można odbierać z wielu źródeł – kluczowe jest odpowiednie ustawianie anteny satelitarnej, aby dzięki temu uzyskać do nich dostęp.

Czy montaż anten satelitarnych jest możliwy samodzielnie? Czy lepiej zdecydować się na skorzystanie z pomocy instalatora?

Samodzielne ustawienie anteny satelitarnej

Zasadniczo montaż anteny satelitarnej możliwy jest we własnym zakresie. Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy – wystarczy postępować wtedy według określonych zasad. Instrukcje, jak krok po kroku powinna przebiegać instalacja anteny satelitarnej, można znaleźć obecnie także w internecie, co jest dużym udogodnieniem dla osób, które chciałyby przeprowadzić prace we własnym zakresie.

Aby wykonać montaż, należy w pierwszej kolejności zakupić odpowiednie wyposażenie, między innymi kable, złącza. Do wykonania instalacji konieczne są również narzędzia instalacyjne i pomiarowe, między innymi wiertarka, wkrętak, linijka, kompas, aby określić strony świata.

Kluczowe jest wybranie odpowiedniego miejsca na antenę satelitarną. Powinna być ona skierowana w stronę satelity, co najczęściej oznacza zamontowanie jej w miejscu, w którym będzie skierowana w stronę południową. Na drodze nie powinny znajdować się żadne przeszkody, co może utrudniać przesył sygnału.

Aby ustawianie anteny satelitarnej było skuteczne i można było odbierać programy, musi być ona skierowana w o odpowiednim kierunku w trzech płaszczyznach, a dokładnie pod katami:

  • A – kąt konwertera
  • B – kąt elewacji
  • C – kąt od kierunku południe

Przy samodzielnej regulacji można wykorzystać także telewizor z podłączonym dekoderem, który będzie wskazywać na siłę i na jakość podłączonego sygnału. Precyzyjne ustawienie anteny jest gwarancją odpowiedniej jakości programów odbieranych z satelity, dlatego należy poświęcić czas na wyregulowanie jej położenia.

Montaż anteny satelitarnej przez instalatora

Druga opcja to montaż anteny satelitarnej przeprowadzony przez instalatora. Taką ofertę ma praktycznie każdy dostawca telewizji satelitarnej, który zapewnia swoim klientom pełną pomoc przy wykonaniu podłączenia. Z usług instalator można także skorzystać we własnym zakresie – adresy firm można znaleźć już teraz online.

Przeprowadzony przez fachowca montaż anten satelitarnych to gwarancja prawidłowego ustawienia oraz dodatkowy komfort i oszczędność czasu. Chociaż samodzielne ustawienie anteny jest możliwe, to jednak warto wskazać, że może zajmować sporo czasu. Dodatkowo nie zawsze efekt jest optymalny.

Decydując się na pomoc instalatora, nie trzeba wtedy przejmować się sprawami montażu, wybrania właściwego położenia i wyregulowania anteny. Jeszcze tego samego dnia można zacząć oglądać programy z telewizji satelitarnej.

Koszty związane z wykonaniem montażu nie są wysokie. Zazwyczaj jest to wydatek około 100-200 złotych w zależności od wybranej firmy oraz od zakresu usług. Firmy mające własne strony internetowe często prezentują swój cennik usług online. O koszty można dopytać również telefonicznie – pracownik firmy przekaże wtedy dokładne ceny dotyczące usługi.

Z dokładnymi ofertami firm instalujących anteny satelitarne można zapoznać się już teraz online, a następnie od razu skontaktować się z instalatorem, aby zamówić usługę na dogodny dla siebie termin.