nogi

Skleroterapia parowa SVS – małoinwazyjna metoda leczenia żylaków

Dzięki nowoczesnym metodom leczenia pozbycie się żylaków jest jeszcze skuteczniejsze, łatwiejsze i nie niesie ze sobą wysokiego ryzyka poważnych skutków ubocznych. Jedną z popularnych obecni metod jest skleroterapia parowa SVS. Na czym dokładnie polega?

Żylaki powstają jako efekt przewlekłej niewydolności żylnej. Problemy te mają głównie kobiety, ale również dotykają one mężczyzn, najczęściej w starszym wieku.

Przewlekła niewydolność żylna związana jest z zaburzoną pracą zastawek w żyłach kończyn dolnych. Nie zatrzymują one krwi prawidłowo, co prowadzi do jej cofania się i tym samym do powstawania żylaków. Mają one na ogół postać wrzecionowatych lub workowatych poszerzeń żył o sinoniebieskim zabarwieniu i są widoczne przede wszystkim na łydkach.

Powstawaniu żylaków sprzyjają między innymi:

  • nadwaga i otyłość
  • częste przybieranie pozycji siedzącej albo stojącej
  • ciąża i poród
  • częste zaparcia
  • zaburzenia hormonalne i stosowanie niektórych leków hormonalnych
  • uprawianie sportów siłowych, na przykład podnoszenie ciężarów
  • przebywanie w wysokich temperaturach – gorące kąpiele, sauna
  • palenie papierosów

Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej to przede wszystkim obrzęki nóg, ich drętwienie, uczucie ciężkości nóg, pieczenie czy pulsowanie. Mogą pojawić się również popękane naczynka.

Jeśli jednak dochodzi już od powstania żylaków, wówczas, aby się ich pozbyć, konieczne jest zastosowanie odpowiednich metod leczenia. Aktualnie coraz częściej są to małoinwazyjne terapie, które dają o wiele lepsze rezultaty niż skomplikowane, inwazyjne zabiegi chirurgiczne.

Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS

Jednym z rekomendowanych przez lekarzy zabiegów usuwania żylaków jest zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS.

Zabieg ten jest nowością w dziedzinie chirurgii naczyniowej – wykonywany jest od kilku lat i dostępny w najlepszych centrach medycznych.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą ultrasonograficzną, czyli USG. Lekarz nakłuwa żylaki i wprowadza do nich specjalny, cienki aplikator, który podaje parę wodną o temperaturze wynoszącej 110-120 stopni Celsjusza. Para wodna powoduje uszkodzenie ścian żyły oraz zarośnięcie żylaka. Zabieg na ogół trwa około godziny.

Leczenie żylaków przez zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapię parową SVS jest małoinwazyjne, dlatego też pacjenci nie muszą obawiać się o poważne skutki uboczne, jak w przypadku starszych metod leczenia. Rekonwalescencja przebiega również o wiele szybciej.

Dużym plusem metody SVS jest także możliwość likwidowania dużych żylaków, o średnicy większej niż 20 milimetrów. Może być ona używana również przy usuwaniu żylaków o krętym przebiegu, w przypadku których nie można zastosować lasera. Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną sprawdza się też przy żylakach nawrotowych.

Zalecenia pozabiegowe

Dużym plusem zabiegu wewnątrzżylnej ablacji parą wodną SVS jest szybki powrót pacjenta do pełnej sprawności. Najczęściej już po 2 godzinach od jego wykonania pacjent może wrócić do domu. Przez co najmniej tydzień po zabiegu zaleca się również noszenie odpowiednich rajstop, pończoch albo skarpetek uciskowych. Wizyta kontrolna konieczna jest po kilku tygodniach.

Zatem zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS to nowoczesna metoda walki z żylakami wyróżniająca się wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem.