drzwi wewnętrzne

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Drzwi wewnętrzne nie tylko zapewniają poczucie intymności i izolację akustyczną,
ale stanowią również element dekoracyjny mieszkania. Drzwi dobrze wkomponowane w wystrój pomieszczenia, będą jego gustownym elementem i zapewnią mu niepowtarzalność.

Na rynku dostępna jest szeroka oferta różnego rodzaju drzwi. Od czego należy zacząć?

Rodzaje drzwi

Uchylne, czyli najprostszy i najpopularniejszy rodzaj drzwi. Otwierają się na jedną stronę. Mogą być jedno lub dwuskrzydłowe.

Wahadłowe otwierają się zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczenia. Zwykle określa się je mianem kowbojskich, lub salonowych. Najczęściej są to drzwi dwuskrzydłowe. Sprawdzą się np. jako drzwi do kuchni.

Obrotowe znajdą zastosowanie w pomieszczeniu, w którym brakuje przestrzeni.

Przesuwne jak sama nazwa wskazuje odsuwają się na bok poprzez ich przesunięcie
w specjalnej prowadnicy. Są bardzo stylowe, nadają charakteru nowoczesnym wnętrzom. Doskonale nadają się do niewielkich pomieszczeń. Oczywiście pod warunkiem, że będzie ono wystarczająco szerokie.

Harmonijkowe zbudowane są z kilku połączonych fragmentów, wykonanych
np. z drewna. Jest to pewnego rodzaju kurtyna znajdująca się w prowadnicy. Drzwi harmonijkowe będą bardzo dobrym rozwiązaniem w małych mieszkaniach.

Składane, czyli dwie części połączone zawiasami. Oba elementy drzwi, kiedy są przesuwane składają się i w momencie pełnego otwarcia przywierają do siebie równolegle. Mają podobne zastosowanie jak drzwi harmonijkowe czy obrotowe.

Materiał

Największą popularnością cieszą się drzwi wykonane z litego drewna, takiego jak dąb, sosna, jesion, itd. Dostępne są również drzwi klejone warstwowo.

Nieco tańsze będą płyty drewnopochodne. Składają się z włókien drzewnych lub wiór, które klejone są pod wysokim ciśnieniem. Nie są one jednak tak twarde jak drewno. Oprócz ceny ich zaletą jest fakt, że nie wymagają konserwacji. Dodatkowo możliwe jest ich wykończenie okleiną o dowolnej fakturze i barwie.

Oczywiście zarówno drzwi drewniane jak i z płyt drewnopochodnych można lakierować, malować lub fornirować. Ciekawą aranżację stanowią drzwi z ozdobnymi przeszkleniami z przezroczystego lub mlecznego szkła.

W ostatnim czasie modne stały się także drzwi szklane, które nie tylko świetnie współgrają z nowoczesnym wystrojem wnętrza, ale również zapewniają lepsze doświetlenie pomieszczenia. Można jest zdobić na wiele sposobów poprzez malowanie, przydymianie itd. Wykonuje się je z najwyższej jakości hartowanego szkła, które jest dodatkowo zabezpieczane przed rozpryśnięciem. Decydując się na takie drzwi należy zwrócić uwagę na grubość tafli szkła. Powinna wynosić ok. 8-10 mm.

Ościeżnice

Zdecydowanie najlepiej kupić drzwi od razu z ościeżnicą. Wówczas mamy pewność, że będą do siebie pasować. Dawniej dostępne były jedynie metalowe ościeżnice, jednak obecnie mamy możliwość wyboru. Najlepiej sprawdzają się ościeżnice drewniane. Można je dodatkowo wykończyć specjalnymi maskownicami. Są to drewniane lub drewnopodobne listwy, które stanowią ciekawy efekt estetyczny.

Podsumowanie

Wybór konkretnego modelu drzwi to decyzja podejmowana na lata. Dostępność rozmiarów, kolorów, wzorów jest obecnie wręcz ogromna, dlatego kluczem do sukcesu będzie dokładna analiza własnych potrzeb oraz zaplanowanie budżetu. Przed wyjściem do sklepu, dobrze jest zabrać ze sobą próbki koloru ścian i podłogi, aby łatwiej było dobrać nam odpowiednie drzwi i uniknąć późniejszych rozczarowań.