salon

Jak urządzić mały salon? Oto 5 sprawdzonych porad

Niewielki salon nie musi być niekomfortowy. Aby stworzyć przestrzeń, która będzie sprzyjała wypoczynkowi po całym dniu spędzonym w pracy, ale także nada się na rodzinne spotkanie, należy pamiętać o paru kluczowych zasadach. Zobacz, jak urządzić salon tak, aby wyglądał na większy niż w rzeczywistości!

Optyczne powiększenie wnętrza jest możliwe. Wystarczy tylko odpowiednia wiedza, jak to zrobić. Te triki zna każdy architekt wnętrz, ale wcale nie trzeba korzystać z jego pomocy, aby stworzyć stylowe wnętrze w mini formacie. Niezależnie od tego, jaki masz pomysł na salon, razem z tymi wskazówkami możesz urządzić go tak, aby prezentował się elegancko i przy tym nie sprawiał klaustrofobicznego wrażenia.

Gdy przygotowujesz się do urządzenia salonu w nowym domu lub mieszkaniu albo po szykujesz się na remont, sprawdź te porady!

1. Jasne kolory

To najprostszy sposób, aby sprawić, że salon będzie wyglądał na jeszcze większy niż w rzeczywistości. Wobec tego projektowanie wnętrz warto rozpocząć od dobrania takich materiałów oraz wyposażenia, które będą cechowały się jasną kolorystyką.

Obecnie bardzo popularna jest biel, ale nie trzeba decydować się na ten kolor. Do dyspozycji jest także wiele innych jasnych odcieni, na przykład może być to szarość, beż czy kolory pastelowe jak błękitny, miętowy.

2. Mniej to więcej

Każdy projektant wnętrz urządzający małe przestrzenie powie, że zasada „less is more”, czyli mniej to więcej to sprawdzony sposób na ich optyczne powiększenie.

Wobec tego mały salon nie powinien być przeładowany meblami, wzorami, kolorami. Popularny dzisiaj minimalizm to kapitalny wybór, ale jeśli w salonie ma pojawić się więcej sprzętów, warto pamiętać, by nie przesadzać z ich liczbą. Mniej wyposażenia to też mniej sprzątania!

3. Lustrzane nawierzchnie

Kolejna propozycja, którą często zawierają projekty wnętrz o mniejszym metrażu, to lustrzane nawierzchnie. Odbijające światło lustra, ale również błyszczące fronty mebli mogą świetnie powiększyć małą przestrzeń.

Doskonałym pomysłem mogą być między innymi lustro powieszone nad kanapą lub też nowoczesne meble wykończone na wysoki połysk w kolorze bieli. Obecnie w sklepach można znaleźć wiele ciekawych propozycji wpisujących się w różnorodne aranżacje, by uzyskać efekt optycznego powiększenia przestrzeni.

4. Brak ciężkich firanek i zasłon

Aby wystrój salonu prezentował się lekko i zwiewnie, nie warto wybierać ciężkich i ciemnych osłon okiennych, które dodatkowo go przytłoczą.

Ciekawy pomysł to zastosowanie samych zasłon, najlepiej z delikatnego, przepuszczającego światło materiału. Gdy we wnętrzu mają znaleźć się firanki, świetne będą te woalowe. Można też zrezygnować z firanek i zasłon i zastosować modne rolety rzymskie albo rolety dzień-noc.

Oczywiście, najlepiej postawić na ponadczasową biel, która świetnie sprawdza się w małych wnętrzach. Kolor biały efektownie rozprasza światło i powoduje, że przestrzeń wygląda jeszcze piękniej.

5. Meble na nóżkach lub podwieszane

Ciekawym pomysłem, by salon był optycznie większy niż w rzeczywistości, jest zastosowanie mebli na nóżkach albo mebli podwieszanych. Trik polega na tym, aby pozostawić widoczną podłogę, ponieważ wtedy całe pomieszczenie może wyglądać na optycznie powiększone. Dodatkowym atutem takiego umeblowania jest łatwiejsze sprzątanie podłogi.

Wobec tego odpowiednia aranżacja salonu może sprawić, że wnętrze to będzie wyglądało na jeszcze większe niż jest w rzeczywistości. Te sprawdzone triki sprawdzą się także w innych pomieszczeniach. Gdy zatem urządzasz swój dom lub mieszkanie, a metraż nie jest zbyt duży, zastosuj te triki pozwalające na optyczne powiększenie przestrzeni. Naprawdę działają!