kosz na śmieci

Zabezpieczenie elementów metalowych przed korozją – cynkowanie czy malowanie proszkowe?

Metal wystawiony na działanie wody oraz powietrza zaczyna szybko korodować. Skorodowane elementy stają się kruche i mogą stwarzać zagrożenie dla użytkowników. Aby temu zapobiegać, stosuje się specjalne zabezpieczenia antykorozyjne. Najpopularniejsze z nich to cynkowanie oraz malowanie proszkowe. Co warto o nich wiedzieć?

Korozja jest poważnym problemem. Elementy skorodowane mogą łamać się pod wpływem nawet najmniejszego nacisku, a tym samym mogą być bardzo niebezpieczne w użytkowaniu.

Aby zmniejszyć ryzyko korozji, czyli rdzy, stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia antykorozyjne. Ich głównym celem jest zabezpieczenie metalowych elementów przed działaniem wody i powietrza, a tym samym niedopuszczenie do powstawania ognisk korozji.

Aktualnie najczęściej stosuje się dwie metody zabezpieczania metalu:

  • cynkowanie
  • malowanie proszkowe

Metody te można prowadzić osobno, a także razem dla uzyskania jeszcze lepszych efektów. Czym dokładnie cechują się te metody zabezpieczenia antykorozyjnego?

Cynkowanie

Cynkowanie to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczenia antykorozyjnego metali. Pod tym terminem znajduje się szereg operacji, które mają na celu pokrycie elementów metalowych cienką powłoką cynku, który chroni przed rdzą.

Prawidłowo wykonane cynkowanie pozwala na przedłużenie trwałości elementów metalowych nawet o kilkadziesiąt lat. Podczas procesu cynkowania na elementach powstaje charakterystyczna, srebrzysta warstwa.

Rodzaje cynkowania:

  • cynkowanie proszkowe – utrzymywanie przedmiotu w wysokiej temperaturze w sproszkowanym cynku
  • cynkowanie zanurzeniowe (ogniowe) – umieszczenie przedmiotu w ciekłej kąpieli cynkowej
  • cynkowanie natryskowe
  • cynkowanie galwaniczne

Malowanie proszkowe

Druga metoda służąca do zabezpieczenia elementów metalowych przed korodowaniem to malowanie proszkowe. W tym przypadku mamy do czynienia zarówno z zabezpieczeniem elementów przed korozją, jak również z nadaniem im atrakcyjnego wyglądu.

Malowanie proszkowe polega na nałożeniu naelektryzowanych cząsteczek farby proszkowej na nawierzchnię, a następnie na nagrzewaniu jej w wysokich temperaturach, dzięki czemu dochodzi do polimeryzacji powłoki.

Metoda ta dobrze zabezpiecza przed korodowaniem, a także ma szereg innych zalet – jest bezpieczna dla środowiska, oszczędna, pozwala na uzyskanie niewielkiej grubości powłok, które jednocześnie dobrze maskują niedoskonałości obróbki.

Do malowania proszkowego najczęściej stosuje się farby o kolorach z palety RAL – to kilkaset różnych rodzajów kolorów do wyboru.

Gdzie zamówić cynkowanie lub malowanie proszkowe?

W sprzedaży możemy znaleźć pełną paletę gotowych elementów, które poddane są już cynkowaniu albo malowaniu proszkowemu. Gdy jednak chcemy zlecić takie prace dla posiadanych przez nas elementów, warto wybrać firmę, która ma w tej dziedzinie odpowiednie doświadczenie i dysponuje nowoczesnym zapleczem pozwalającym na kompleksowe i fachowe wykonanie prac.

Profesjonalne usługi w ramach zabezpieczania elementów metalowych przed korodowaniem oferuje między innymi firma KAR STAL, która działa w branży już od 2010 roku.

W asortymencie firmy KAR STAL znajduje się również szeroka gama elementów gotowych poddanych procesem zabezpieczenia antykorozyjnego, w tym meble miejskie jak donice, kosze na śmieci, stojaki na rowery, ławki, nogi do ławek i stołów, pergole ogrodowe, wiaty, sprzęt sportowy – zamówienie można złożyć na stronie internetowej https://karstal.pl/.

Zatem wtedy, gdy elementy wykonane z metalu mają służyć przez lata, najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne z wykorzystaniem cynkowania lub malowania proszkowego. Te metody pozwalają na uzyskanie maksymalnej ochrony metalu przed korozją!