Mężczyzna z bujną czupryną to wciąż obiekt pożądania wielu kobiet. Wielu facetów ma też kompleks na tym punkcie, choć przecież łysy mężczyzna wcale nie jest dziś czymś nadzwyczajnym i tacy panowie też się mogą podobać. Gęste włosy mają jak widać duże znaczenie i każdy elegancki mężczyzna powinien o nie dbać. Jakie są sposoby na gęste włosy u faceta?
Pamiętaj o podstawach
Teoretycznie fundamentalne zasady w kwestii zdrowych włosów każdy powinien dobrze znać i nie powinno być powodu, aby o nich wspominać. W praktyce nie jest wcale tak różowo i jednak wielu mężczyzn tych podstaw nie zna. Poza tym, z pewnością nie zaszkodzi, aby je przypomnieć.
Czego w takim razie nie robić, albo co robić, jeśli masz zamiar dbać o swoje włosy? Po pierwsze pamiętaj, by nie myć włosów zbyt często. Jeśli to robisz, skóra głowy będzie się szybciej przetłuszczać, a włosy będą się osłabiać, zwłaszcza jeśli myjesz je gorącą wodą. Niech będzie ona letnia, a nawet chłodna. Nie myj też włosów częściej niż co 2-3 dni.
Skórę głowy warto masować, jednakże trzeba pamiętać, iż nadmierne jej masowanie może sprzyjać przetłuszczaniu się poprzez pobudzanie mieszków do produkcji łoju. Dlatego warto myć włosy raczej rano, a nie wieczorem, bo wtedy skóra głowa jest mniej podatna na tego rodzaju stymulację.
No i oczywiście unikaj farbowania i stosuj szampon oraz odżywkę właściwą do twojego rodzaju włosów. Niedostosowanie szamponu do włosów, szampony ze związkami chemicznymi, a nie naturalnymi składnikami, to częste przyczyny osłabiania włosów.
I wreszcie – pamiętaj o odpowiedniej diecie. Organizm musi mieć odpowiedni zestaw mikroelementów, aby budować zdrowe, gęste i piękne włosy. Jeśli więc brakuje ci jakichś składników żywieniowych w twoich posiłkach, możesz pomyśleć o dodatkowej suplementacji, a już na pewno powinieneś rozważyć zmiany w zakresie tego, co jesz. Jak często spożywasz kalafiory, orzechy, pomidory, marchew, brokuły, szpinak, dynię, fasolę, migdały, banany, brzoskwinie, morele czy śliwkę? Może warto by spróbować częściej jeść te warzywa i owoce? Odpowiednia zawartość krzemu, żelaza, magnezu, kwasu foliowego i witamin, szczególnie A i H, ma istotne znaczenie dla kondycji twoich włosów.
Jak wzmocnić włosy domowymi sposobami?
A co jeśli włosy wypadają i pragniemy powstrzymać ten stan, poprawiając kondycję włosów domowymi sposobami? W takim wypadku mamy do wyboru kilka różnych metod, z których warto skorzystać. Jedną z nich są wszelkiego rodzaju maseczki i płukanki. Jeśli wydaje ci się, że to tylko dla kobiet, to odpowiedz sobie najpierw na pytanie – dlaczego kobiety mają dbać o włosy, a faceci nie? Wszak włosy u obu płci borykają się z tymi samymi problemami – stresem, złymi warunkami atmosferycznymi, związkami chemicznymi, złym odżywianiem. Skoro problem dotyczy zarówno pań, jak i panów, a ponadto może on mieć charakter zdrowotny – wszak kondycja włosa może świadczyć o chorobach i problemach różnego rodzaju – czemu dbać o nie mają tylko kobiety? Prawda jest taka, że mężczyźni również powinni mieć tę kwestię na uwadze.
Maseczki i płukanki mogą bardzo szybko poprawić kondycję twoich włosów, dostarczając im niezbędnych witamin. Ich zaletą jest niska cena. Przygotowanie tego rodzaju domowych preparatów często nie wymaga ani specjalnych narzędzi, ani wyszukanych składników. Dawniej było na przykład popularne, aby włosy płukać piwem. Brzmi dziwnie? Być może, ale tylko do momentu, gdy dowiemy się, że piwo zawiera drożdże, które mają bardzo pozytywy efekt na kondycję włosa. Można też do tego celu wykorzystać siemię lniane czy wyciągi ze skrzypu lub pokrzywy.
Pamiętaj także, że warto ścinać włosy o fryzjera. Krótsze włosy, jeśli masz z nimi problemy, lepiej będą wyglądać. Ponadto, fryzjer może zaoferować szereg różnego rodzaju zabiegów, które pomogą ci wzmocnić włosy. Należy do nich na przykład kauteryzacja, dzięki której poprawisz kondycję nawet bardzo zniszczonych włosów.
Leki na porost włosów i zabiegi dermatologiczne
Oczywiście powinieneś też wiedzieć, że masz do wyboru cały szereg różnego rodzaju preparatów i metod w sklepach i aptekach oraz gabinetach dermatologicznych. Istnieją leki na porost włosów, a także zabiegi, które wpłyną na zdrowie skóry głowy, a także poprawią jakość włosów oraz przedłużą fazę ich wzrastania. Warto bowiem, abyś wiedział, że wypadanie włosów jest zupełnie naturalne. Włos w pewnym momencie obumiera, a na jego miejscu rośnie kolejny. Problem pojawia się wówczas, gdy nowe włosy rosną wolniej niż wypadają stare. Z jakich leków możesz więc skorzystać?
To między innymi kapsułki, które zawierają witaminy. Chodzi głównie o witaminy z grupy B, a także biotynę, czyli witaminę H, oraz witaminę A. Zazwyczaj zawierają również mikroelementy takie jak selen, żelazo, cynk, magnez czy aminokwasy takie jak cysteina. Oprócz preparatów witaminowych podstawą suplementacji mogą być zresztą właśnie preparaty na bazie związków mineralnych i preparaty zawierające przede wszystkim aminokwasy siarkowe jak wspomniana wcześniej cysteina czy metionina. Stanowią one podstawowy budulec keratyny, czyli związku chemicznego, z którego głównie składają się włosy. Oprócz nich warto też szukać preparatów zawierających wyciągi ziołowe oraz drożdże, białka serwatkowe, taurynę i katechinę.
Nie można też zapominać o odpowiednich środkach do pielęgnacji i mycia włosów – na rynku dostępnych jest wiele szamponów oraz leków, które pozwolą poprawić gęstość i porost włosów. Wzmacniają włosy, poprawiają ukrwienie skóry głowy, wpływając na odżywienie włosów i dostarczanie im niezbędnych składników, a także przedłużają fazę wzrostu włosa. Część z nich jest na receptę, ale część można kupić w sklepach i aptekach bez niej. Istnieją nawet dostępne dla każdego szampony przeznaczone właśnie dla osób z tendencją do wypadania włosów. Jeśli jednak masz problem z wypadającymi włosami, dobrze zrobisz, wybierając się do dermatologa. On doradzi najlepszą terapię, a w razie potrzeby zaproponuje odpowiednie zabiegi. Możecie sprawdzić też ten środek: Follixin.
Jednym z zabiegów, które stosuje się na włosy jest na przykład mezoterapia igłowa. Dzięki wstrzykiwaniu pod skórę substancji odżywczych, jej kondycja się poprawia. Zwiększa się także jej ukrwienie. To zaś wpływa na włosy i ich wzrost oraz zdrowy wygląd. W ostateczności można także skorzystać z zabiegów przeszczepiania włosów. Jest to jednak kosztowna terapia. I choćby z tego względu nie jest ona tak popularna wśród mężczyzn pragnących rozwiązać problem łysiejącej głowy.